HERYAŞTAN.COM DA kaliteden ödün vermeden faydalı içerikler ve resimler yayınlayacağız. Hertyastan.com da yeni kategoriler hızla devam ediyor. Bunların en önemlilerindn biri meslek kategorileri ve tanımları idi.demografik özellikler heryastan.com da.

Silgi kullanmadan resim çizme sanatina hayat denilmektedir.
(John Christian)

 


1
34
2178
12

 

İbrahim Müteferrika-kimdir nedir hayatı nasıl nezaman Heryastan.com

İbrahim Müteferrika


Tarih: 22.02.2012 >1255 kez okundu
Türk matbaacısı. 1674'te Macaristan'da doğdu, 1745'te İstanbul'da öldü. Türkiye'de, 1726 yılında ilk defa matbaayı kurdu ve ilk kitapları bastı. Yalova'da bir kâğıt fabrikası da yaptırdı.

 
İbrahim Müteferrika aslen Macar’dır. 18 yaşında iken Türklere esir düştü ve İstanbul’a getirildi. Müslümanlığı kabul etti. Zeki ve bilgili bir kişiydi. Türklüğü ve Müslümanlığı öven -Risalei Islamiye- adlı bir kitap yazdı. Bu kitap, Damat Nevşehirli İbrahim Paşa'nın onu korumasına sebep oldu. İbrahim Müteferrika, Paris'ten dönen Said Mehmed Efendi ile tanıştı ve birlikte kitap basmak için sadrazama başvurdular.Dini olmayan kitapları basmanın şeriata aykırı olmadığına dair bir de fetva aldılar. Viyana'dan ustalar getirttiler ve ilk kitabı bastılar. Bu, büyük bir ilgiyle karşılandı ve başka kitaplar da bastılar. 1730 isyanı. Matbaanın kapanmasına yol açtı, Fakat I Mahmud duruma hâkim olunca İbrahim Müteferrika tekrar kitap basmaya devam etti.
 
Etiketler:
Türk matbaacısı. İbrahim Müteferrika

Yorumlar

Bu makale için hiç yorum yazılmamış! Yazmak için aşağıdaki formu doldurun...
Yorumunuzu ekleyin...  
Adınız Soyadınız:
Bu makale hakkındaki yorumunuz:

Güvenlik

Bir seonom bilişim sitesidir. Kodlama : Aybulut Portal yapısı Kültür ve Sanat Kültür ve Sanat sitemap