HERYAŞTAN.COM DA kaliteden ödün vermeden faydalı içerikler ve resimler yayınlayacağız. Hertyastan.com da yeni kategoriler hızla devam ediyor. Bunların en önemlilerindn biri meslek kategorileri ve tanımları idi.demografik özellikler heryastan.com da.

Ne kadar bilirsen bil; söylediklerin karsindakinin anladigi kadardir.
(MEVLANA)

 


1
34
2178
12

 

Tsı- hsi Çin İmparatoriçesi.-kimdir nedir hayatı nasıl nezaman Heryastan.com

Tsı- hsi Çin İmparatoriçesi.


Tarih: 20.02.2012 >1767 kez okundu
Tsı-hsi. Çin İmparatoriçesi.

1834'te Mançurya'da doğdu, 1908'de Pekin'de öldü. Uzun bir süre devam eden saltanatının sonunda Çin imparatorluğu da sona erdi.

 
Çin 'de üç yüzyıldan beri Çing hanedanı hüküm sürüyordu. İmparator Hsien Fing'in ölümü üzerine yerine, beş yaşında bir çocuk olan oğlu Tunç-cı geçti. Fakat zeki ve ihtiraslı bir dul olan annesi Tsı-hsi, hükümdar naipliğini ele geçirdi ve iktidarı önce Hsien-Fing'in ilk karısıyla paylaştı. Fakat bu kadın pek esrarlı bir hastalık sonucu ölmekte gecikmedi.Daha sonra Tung-cı'nın ölümü üzerine, Tsı-hsi yeğeni Guang-hsüy'ü üç yaşındayken tahta varis seçti. Sonra onu hapsederek imparatorun bütün danışmanlarını öldürttü. İmparatoriçe. Çin 'de yerleşmiş bulunan Hıristiyanları öldüren Boxer'lerin ayaklanmasına da katıldı. Nihayet ölmek üzere olduğunu hisseden Tsr-hsi. gözleri önünde, bahtsız Guang-hsü'yü boğdurttu.
 
Etiketler:
Çin İmparatoriçesi Çing hanedanı Tsı-hsi

Yorumlar

Bu makale için hiç yorum yazılmamış! Yazmak için aşağıdaki formu doldurun...
Yorumunuzu ekleyin...  
Adınız Soyadınız:
Bu makale hakkındaki yorumunuz:

Güvenlik

Bir seonom bilişim sitesidir. Kodlama : Aybulut Portal yapısı Kültür ve Sanat Kültür ve Sanat sitemap