HERYAŞTAN.COM DA kaliteden ödün vermeden faydalı içerikler ve resimler yayınlayacağız. Hertyastan.com da yeni kategoriler hızla devam ediyor. Bunların en önemlilerindn biri meslek kategorileri ve tanımları idi.demografik özellikler heryastan.com da.

Dünyada kusursuz iki insan vardir. Biri ölmüstür, digeri de dogmamistir. (Çin Atasözü)

 


1
34
2178
12

 

Perikles-kimdir nedir hayatı nasıl nezaman Heryastan.com

Perikles


Tarih: 19.02.2012 >1648 kez okundu
Eski Yunan ın ünlü komutanı ve devlet adamı. M.Ö. 495 te doğdu, 429 da Atina da öldü. Halkına sağladığı büyük refah yüzünden iktidarı «Perikles çağı» diye anıldı.

 
Perslerle Atinalılar arasında yapılan savaşlar yüzünden Atina bir kül ve harabe yığını haline gelmişti, ama düşman da ülkeden atılmıştı. Atinalılar tarafından otuz yıl boyunca birçok defa general olarak seçilen Perikles, soylulardan çok halk tabakasını destekleyerek Atina yı öyle büyük bir maharetle yönetti ki bu refah devri tarihe (Perikles çağı ) adıyla geçti.Atina da o sırada seçkin bir yazar topluluğu yetişti. Euripides, Aristophanes, Sokrates gibi büyük düşünürler, Perikles in sevgilisi Aspasya nın edebi toplantılarında bir araya geliyorlardı. En büyük mimarlar ve en yetenekli sanatçılar, halkın da yardımıyla Akropolis tapınaklarının yapımına katıldılar, Perikles in yönetimindeki Atina, altın çağını yaşadı. Ne yazık ki bu büyük devlet adamı, bir veba salgınında ölümün pençesinden kurtulamadı.
 
Etiketler:
Persler Perikles çağı ünlü komutan Perikles

Yorumlar

Bu makale için hiç yorum yazılmamış! Yazmak için aşağıdaki formu doldurun...
Yorumunuzu ekleyin...  
Adınız Soyadınız:
Bu makale hakkındaki yorumunuz:

Güvenlik

Bir seonom bilişim sitesidir. Kodlama : Aybulut Portal yapısı Kültür ve Sanat Kültür ve Sanat sitemap