HERYAŞTAN.COM DA kaliteden ödün vermeden faydalı içerikler ve resimler yayınlayacağız. Hertyastan.com da yeni kategoriler hızla devam ediyor. Bunların en önemlilerindn biri meslek kategorileri ve tanımları idi.demografik özellikler heryastan.com da.

Yumusak olma ezilirsin, sert olma kirilirsin.(Victor Hugo)

 


1
34
2178
12

 

Kadastro nedir, ne iş yapar?-kimdir nedir hayatı nasıl nezaman Heryastan.com

Kadastro nedir, ne iş yapar?


Tarih: 15.02.2012 >48751 kez okundu
Bir ülkedeki her çeşit arazi ve mülkün yerini, alanını, sınırlarını, değerlerini belirtip plana bağlama işine kadastro denir.

 
Kadastro planlarında bütün arazi haritalarda olduğu gibi en kesin ve doğru şekliyle görülebilir.Kadastro hizmetinin amacı, arazi bölümlerini büyük bir kesinlikle tespit etmek, sınırlarını, sahiplerini belirterek büyük defterlere geçirmektir. Arazileri yan yana olan iki komşu arasında bir anlaşmazlık çıktığı zaman karar, bu defterlerdeki kayıtlara göre verilir. Ayrıca arazi ve ev sahiplerinden alınan vergiler de bu defterlere dayanılarak hesap edilir.Türkiye de tapu ve kadastro işleriyle Başbakanlığa bağlı olan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü uğraşır. Ayrıca il ve ilçelerde de tapu ve kadastro işlerini yürüten resmi daireler vardır.
 
Etiketler:
Kadastro nedir Kadastro Kadastro ne iş yapar

Yorumlar

Bu makale için hiç yorum yazılmamış! Yazmak için aşağıdaki formu doldurun...
Yorumunuzu ekleyin...  
Adınız Soyadınız:
Bu makale hakkındaki yorumunuz:

Güvenlik

Bir seonom bilişim sitesidir. Kodlama : Aybulut Portal yapısı Kültür ve Sanat Kültür ve Sanat sitemap