HERYAŞTAN.COM DA kaliteden ödün vermeden faydalı içerikler ve resimler yayınlayacağız. Hertyastan.com da yeni kategoriler hızla devam ediyor. Bunların en önemlilerindn biri meslek kategorileri ve tanımları idi.demografik özellikler heryastan.com da.

Oyun bitince, sah da piyon da ayni kutuya konur.
(Italyan Atasözü)

 


1
34
2178
12

 

Tuz Gölü nerededir?-kimdir nedir hayatı nasıl nezaman Heryastan.com

Tuz Gölü nerededir?


Tarih: 01.03.2010 >3799 kez okundu
Konya, Ankara ve Niğde illeri arasında, tektonik bir küvet içinde yer alan Tuz gölü, Van gölünden sonra Türkiye, nin ikinci büyük gölüdür.

 
Suları çok tuzlu (tuzluluk derecesi yüzde 32) olduğu için bu adla anılır.Bir adı da Koçhisar gölü olan Tuz gölü, deniz seviyesinden 900 metre yüksektedir. Yüzölçümü 1 620 kilometre kare, uzunluğu 90 kilometre, genişliği de 25 kilometre olan Tuz gölü çok sığdır. Derinliği kışın 2 metreyi geçmez. Türkiye nin en az yağış alan bölgelerinden birinde bulunduğu için sıcaklık etkisiyle devamlı buharlaşan suları geride bir tuz tabakası bırakır. Bu tuz tabakasının kalınlığı birkaç milimetreden 30 santimetreye kadar değişir.Bu yüzden öbür göllerin suları yaz güneşi altında mavi yansımalar yaparken. Tuz gölü beyaz tuz billurcuklarının parıltılarıyla göz alır işte her gün sofralarımızda kullandığımız tuz. Tekel idaresince bu gölün sularından elde edilir. Gölün çevresinde yer alan ve tuzla denilen işletmelerde buharlaştırma, çökertme ve arıtma işlemlerinden sonra yılda 150000 ton tuz çıkarılır.
 
Etiketler:
tektonik büyük göl. Tuz gölü

Yorumlar

Yazar: gamze öztürk Tarih: 02:19 02.12.2011
çok güzel bilgi
Yorumunuzu ekleyin...  
Adınız Soyadınız:
Bu makale hakkındaki yorumunuz:

Güvenlik

Bir seonom bilişim sitesidir. Kodlama : Aybulut Portal yapısı Kültür ve Sanat Kültür ve Sanat sitemap