HERYAŞTAN.COM DA kaliteden ödün vermeden faydalı içerikler ve resimler yayınlayacağız. Hertyastan.com da yeni kategoriler hızla devam ediyor. Bunların en önemlilerindn biri meslek kategorileri ve tanımları idi.demografik özellikler heryastan.com da.

Ne kadar bilirsen bil; söylediklerin karsindakinin anladigi kadardir.
(MEVLANA)

 


1
34
2178
12

 

Tayga ormanları nerededir?-kimdir nedir hayatı nasıl nezaman Heryastan.com

Tayga ormanları nerededir?


Tarih: 01.03.2010 >4556 kez okundu
Tayga, yeryüzünün en geniş ormanıdır. Asyanın kuzeyinde, Avrupa ile Büyük okyanus arasında uzanan bu ormanı yaklaşık olarak sekiz milyon kilometre karelik bir alanı kaplar ve balta girmemiş ekvator ormanlarının hepsini geçer.

 
Beyaz gövdeli kayın ağaçlarının arasına karışmış köknarlar, melezler, ladinler (yapraklarını dökmeyen ağaç türleri} söğütler ve ince uzun gövdeli kavaklar (altı veya sekiz ay kışa dayanabilen soğuk ve nemli iklim ağaçları) tayganın bitki örtüsünü meydana getirir. Daha yaşlı ağaçların gövdeleri ise yeşil yosunlarla kaplıdır. Kuzeyin tipik ormanı taygada dondurucu soğuk ağaçların üzerinde yaşayan küçük böcekleri öldürünce, kuşlar da yiyecek aramak için başka bölgelere göçerler etçil hayvanlar artık av bulamaz olurlar:Böylece taygada hayat durur ve orman derin bir sessizliğe gömülür. Çok kısa süren Yaz aylarında orman bir parça canlanır ve zerdeva, samur gibi kürklü hayvan avına çıkılabilir. Sonra yeniden dondurucu rüzgârlar esmeye başlar ve kışla birlikte aylarca sürecek büyük sessizlik gelip ormanın üzerine çöker.
 
Etiketler:
köknarlar. geniş orman Tayga ormanları

Yorumlar

Yazar: XXXXX Tarih: 10:47 01.05.2012
RESİMLER NERDE
Yazar: hüseyin coşkun Tarih: 10:13 24.03.2013
biraz büyük yazsaydnz olmazmıydı?....
Yorumunuzu ekleyin...  
Adınız Soyadınız:
Bu makale hakkındaki yorumunuz:

Güvenlik

Bir seonom bilişim sitesidir. Kodlama : Aybulut Portal yapısı Kültür ve Sanat Kültür ve Sanat sitemap