HERYAŞTAN.COM DA kaliteden ödün vermeden faydalı içerikler ve resimler yayınlayacağız. Hertyastan.com da yeni kategoriler hızla devam ediyor. Bunların en önemlilerindn biri meslek kategorileri ve tanımları idi.demografik özellikler heryastan.com da.

Yumusak olma ezilirsin, sert olma kirilirsin.(Victor Hugo)

 


1
34
2178
12

 

Epidauros Tiyatrosu nerdedir?-kimdir nedir hayatı nasıl nezaman Heryastan.com

Epidauros Tiyatrosu nerdedir?


Tarih: 01.03.2010 >2817 kez okundu
Eski Yunanda tiyatro, halkın en çok rağbet ettiği kültür ve eğlence araçlarından biriydi. Eski Yunan tiyatrolarının en düzgün, en iyi korunmuş örneği, Peloponez in kuzey doğusunda, Argolid yarımadası kıyılarında bulunan Epidauros tiyatrosudur.

 
Epidauros, eski Yunanistan da Asklepios tapınağı ile ün yapmış bir şehirdi. Yunan mitolojisinin tıp tanrısı Asklepios un adını taşıyan bu tapınağa her yıl, ülkenin her yerinden binlerce hasta akın eder, oradaki kâhine akıl danışır, tedavi olurlardı. Tiyatro binası da bu tapınak için inşa edilmiştir. Burada dinsel veya din dışı temsiller (kutsal danslar, trajediler, komediler) gösterilirdi.Tiyatronun elli beş sıra basamaklarını dolduran on dört bin kişi açık hava gösterilerini alkışlardı. Binanın akustiği öylesine güzel ayarlanmıştı ki sahnenin ortasında fısıltı ile konuşan bir oyuncunun sesi bile basamakların en arka sıralarından rahatça duyulurdu. 1881 yılında kazılmaya başlanan ve uzun yıllar süren arkeolojik çalışmalardan sonra bütün anıtlarıyla birlikte ortaya çıkarılan Epidauros şehrinin en güzel yapısı bu tiyatrodur.
 
Etiketler:
Epidauros Tiyatrosu kültür ve eğlence .

Yorumlar

Bu makale için hiç yorum yazılmamış! Yazmak için aşağıdaki formu doldurun...
Yorumunuzu ekleyin...  
Adınız Soyadınız:
Bu makale hakkındaki yorumunuz:

Güvenlik

Bir seonom bilişim sitesidir. Kodlama : Aybulut Portal yapısı Kültür ve Sanat Kültür ve Sanat sitemap