HERYAŞTAN.COM DA kaliteden ödün vermeden faydalı içerikler ve resimler yayınlayacağız. Hertyastan.com da yeni kategoriler hızla devam ediyor. Bunların en önemlilerindn biri meslek kategorileri ve tanımları idi.demografik özellikler heryastan.com da.

Bütün büyük yanlislarin altinda gurur yatar.
(Ruskin)

 


1
34
2178
12

 

Köprüler neden ve nasıl yapılır?-kimdir nedir hayatı nasıl nezaman Heryastan.com

Köprüler neden ve nasıl yapılır?


Tarih: 10.01.2010 >3229 kez okundu
Köprüler, yalnızca taşıtların ve yayaların bir ırmağın bir kıyısından öbür kıyısına geçmeleri için değil,

 
Aynı zamanda bir uçurumun, bir otoyolun hatta herhangi bir sokağın üzerinden aşabilmeleri için yapılır. Köprüler, özellikle, taştan, madeni kirişlerle, betonarmeden ya da bu çeşitli malzemelerin bir arada kullanılmasıyla inşa edilir.



Köprü uçları iki kıyıdaki ana ayaklara dayanan ve bunlar arasındaki orta ayaklar ya da destekler üzerine oturan bir sanat yapıtıdır. Bir ya da birkaç kemeri olan köprünün şoseyi taşıyan yalnız bir yatay geçiş döşemesi vardır.



Köprünün kıyılarda kurulan ana ayakları genellikle taş ya da betondan inşa edilir. Ana ayakların boyutları köprünün büyüklüğüne ve arazinin niteliğine göre değişir. Bu ayakların şiddetli basınçlara ya da kuvvetli çekmelere dayanabilmeleri için sağlam bir zemine dayanmaları gerekir. Fransa daki ünlü Tancarville köprüsünün ana ayaklarından biri, on katlı bir apartmandan daha büyüktür. Köprünün orta ayakları da sağlam temeller üzerine oturur. Bunların biçimleri ve yönelimleri, özellikle suların kabarma zamanlarında tehlikeli olan akıntı gücünden etkilenmeyecek şekilde düzenlenir.



Köprü yapımının en zor ve en önemli devresi, kemerlerin ve döşemenin inşa edilmesidir. Uzun zaman, bu iş, köprüye mühendisin kararlaştırdığı biçimi veren geçici iskeletler yardımıyla yapıldı. Bu madeni ya da ağaç iskeletler birbirine destek olan malzemelerinin ağırlığı ve basıncı sayesinde, henüz bitmemiş ve dengesi sağlanmamış yapıyı ayakta tutar, ona dayanıklılık verirdi. Büyük modern köprüler, boşlukta dev vinçlerle taşınan elemanların, teker teker birbirine kaynak yoluyla birleştirilmeleri sonucu kurulurlar.
 
Etiketler:
yayalar. taşıtlar betonarme Köprüler

Yorumlar

Yazar: irem trkcn Tarih: 03:43 20.10.2013
çok güzel işime geldii :da
Yazar: Berfin Gom. Tarih: 06:43 05.05.2014
Yorumunuzu ekleyin...  
Adınız Soyadınız:
Bu makale hakkındaki yorumunuz:

Güvenlik

Bir seonom bilişim sitesidir. Kodlama : Aybulut Portal yapısı Kültür ve Sanat Kültür ve Sanat sitemap