HERYAŞTAN.COM DA kaliteden ödün vermeden faydalı içerikler ve resimler yayınlayacağız. Hertyastan.com da yeni kategoriler hızla devam ediyor. Bunların en önemlilerindn biri meslek kategorileri ve tanımları idi.demografik özellikler heryastan.com da.

Bütün büyük yanlislarin altinda gurur yatar.
(Ruskin)

 


1
34
2178
12

 

Toprak tesviyesi neden ve nasıl yapılır?-kimdir nedir hayatı nasıl nezaman Heryastan.com

Toprak tesviyesi neden ve nasıl yapılır?


Tarih: 10.01.2010 >5887 kez okundu
Bir yolun, bir otoyolun, bir demiryolunun, bir havaalanının, bir apartmanın, bir kanalın, hatta bir barajın yapımı,

 
Toprağı derinlemesine kazmayı ve bazen da yer engebelerini kısmen değiştirmeyi zorunlu kılar. Bu amaçla yapılan işlere, toprak tesviye (düzeltme) çalışmaları adı verilir. Bu alanda, geleneksel kazma ve küreklerin yerini birçok modern makine almıştır.Kazma, kürek ve el arabası bugün bayındırlık çalışmalarında kullanılan mekanik alet ve araçların bulunmasından önce çok büyük işler başarmıştır. Günümüzde hala bazı ülkelerde sayısız beden işçisi sırtında küfelerle bir yolun ya da kanalın yapımı için; tonlarca taş ve toprak taşımaktadır.Modern tesviye makine ve araçları hem kürek, hem kazma, hem de arabadır ya da en azından bu üç aletin bir parçasıdır ama buna karşılık onlardan çok daha güçlüdür. Bunlardan örneğin kazıcı ya da rooter denilen makine, bıçağıyla ya da çelik dişleriyle toprağı yarar, ağaçları kökünden söker. Bu araç, eski betonları ya da yolları, elli santimetre derinliğe kadar kazabilir.Paletler üzerine monte edilmiş mekanik kürek, düzeltilecek zeminler üzerinde dolaşır. Kazar, tırmıklar ve ağır bir kamyonun kasasını bir kaç dakikada doldurabilir; tesviye çalışması yaparken, çelik kepçesiyle bir defada bir ton toprağı yer değiştirtebilir.Dev yapılı bir toprak tesviye makinesi olan skraper, hem kazıcı (ekskavatör) hem taşıyıcı, hem de boşaltıcıdır. Kazıcı kepçe toprağa saplanır ve makine yer değiştirirken kendiliğinden dolar. Ekskavatör ve kepçe takımı, örneğin bir demiryolu inşaatında, gerek kazı, gerek doldurma ve kaldırma işlerinde sürekli olarak çalışırlar.

Otoyollar nasıl ve neden gereklidir?Hızlı bir trafik akımı sağlamak amacıyla yalnız motorlu taşıtlar için öngörülen otoyolların yapımı, ilk defa, Birinci Dünya savaşından sonra İtalya da gerçekleştirildi. Ekspres yol veya otoban da denilen bu yollarda, yolcuların ve sürücülerin tam bir güvenlik ve rahatlık içinde yolculuk yapmalarını sağlayacak her şey düşünülmüştür.Her otoyolun biri gidiş öbürü dönüş için olmak üzere, birbirinden ayrı iki pisti vardır. Yine her pistte, beyaz çizgilerle birbirinden ayrılmış birkaç yol şeridi bulunur. Bu sayede hızlı taşıtlar büyük bir tehlike yaratmadan öndekileri geçebilirler.Otoyollarda yol kesişmelerinin farklı seviyelerde olması nedeniyle, hiç bir zaman bir taşıt, ,bir diğerinin yolunu kesmez. Bunu sağlamak için, yonca yaprağı kavşak (dört ya da üç yapraklı) dedikleri ilginç düzgün şekiller oluşturan giriş yollarının geçtiği yerlerde inşa edilmiş köprü ve tünellerden yararlanılır. Bir otoyolda keskin virajlar olmadığı gibi, fazla meyiller de yoktur, trafik akımını yavaşlatmamak için gerekli her şey hesaplanmıştır. Bazı önemli çıkışlarda yavaş giden araçlara tek bir yol ayrılmıştır; böylece, hızlı araçlar engellenmemiş olur.Geceleri, tehlikeli geçitler aydınlatılır iki pistin arasına dikilmiş ağaççıklar karşı yönden gelen araçların farlarıyla sürücünün gözlerini kamaştırmasını önler. Şosenin kenarları beyaz bir çizgiyle işaretlendiğinden her zaman rahatça görülebilir. Yol boyunca benzin istasyonları kafeteryalar, lokantalar, park yerleri sıralanmıştır. Bazı otoyollar paralıdır. Araç sahiplere ve sürücüler, ödedikleri paralarla yolun, bakım ve onarım masraflarını karşılarlar.
 
Etiketler:
demiryolu modern makine. otoyolu Toprak tesviyesi

Yorumlar

Bu makale için hiç yorum yazılmamış! Yazmak için aşağıdaki formu doldurun...
Yorumunuzu ekleyin...  
Adınız Soyadınız:
Bu makale hakkındaki yorumunuz:

Güvenlik

Bir seonom bilişim sitesidir. Kodlama : Aybulut Portal yapısı Kültür ve Sanat Kültür ve Sanat sitemap