HERYAŞTAN.COM DA kaliteden ödün vermeden faydalı içerikler ve resimler yayınlayacağız. Hertyastan.com da yeni kategoriler hızla devam ediyor. Bunların en önemlilerindn biri meslek kategorileri ve tanımları idi.demografik özellikler heryastan.com da.

Kim oldugunu öyle bir haykiriyor ki; ne dedigini duyamiyorum.
(Ralph Waldo Emerson)

 


1
34
2178
12

 

İnşaat iskelesi niçin ve nasıl kurulur?-kimdir nedir hayatı nasıl nezaman Heryastan.com

İnşaat iskelesi niçin ve nasıl kurulur?


Tarih: 10.01.2010 >4220 kez okundu
Bir binayı onarmak, sıvamak ve hatta inşa etmek için, cephenin duvarlarına veya çatının her noktasına kolayca ulaşabilmeyi sağlayan geçici bir iskele kurmak zorunludur.

 
İşçiler, daha korkusuzca hareket edebilmek ve daha rahat iş görebilmek için, iskelenin çeşitli düzeylerdeki döşemeleri üzerinde çalışırlar.Bir binayı yapan inşaat işçileri binanın yapımından önce ya da binayla birlikte kurulan iskeleler üzerinde çalışırlar çoğu zaman ahşap olan bu geçici, çatma, duvara gömülmüş yatay kirişlerle birbirine bağlanan dikme ve merdivenlerden meydana gelir. Bu kirişlerin üzerine, üstünde dolaşmayı ya da durmayı sağlayan tahtalar yerleştirilir. Koruma ağları ve korkuluklar çalışma sırasında bir dereceye kadar güvenlik sağlarlar.Yüksek bir cephe duvarı üzerinde çalışan sıvacılar ya da boyacılar asma iskele kullanmayı tercih ederler. Bunun için çatının kenarına taşıyıcı makaralar yerleştirilir. Bu makaralara geçirilen uzun iplere tahta bir döşeme asılır; asma iskele üzerinde çalışanlar kollu bir bocurgat sistemiyle iskeleyi ve aynı zamanda da kendilerini istedikleri yüksekliğe çıkarıp indirebilirler. Böylece çok az bir malzemeyle büyük yüzeyleri kaplayabilir ve sıvayabilirler. Dam ustaları pencerelere ve bacalara tutunarak iskeleler kurarlar ve bunlar sayesinde çoğu zaman baş döndürücü yüksekliklerde rahatça çalışırlar.Modern tekniklerin uygulandığı binalarda çelikten yapılma seri iskelelerden yararlanılır. Cıvatalı kelepçelerle birleştirilmiş borulardan oluşan ve usta akrobatlar için gerçek bir gösteri aracı olan bu iskeleler gökdelenlerin çatısına ya da yüksek kulelerin tepesine erişmeyi sağlar. Merdivenlerin birbirine eklenmesiyle de seri iskeleler kurulabilir.
 
Etiketler:
İşçiler bina. İnşaat iskelesi

Yorumlar

Bu makale için hiç yorum yazılmamış! Yazmak için aşağıdaki formu doldurun...
Yorumunuzu ekleyin...  
Adınız Soyadınız:
Bu makale hakkındaki yorumunuz:

Güvenlik

Bir seonom bilişim sitesidir. Kodlama : Aybulut Portal yapısı Kültür ve Sanat Kültür ve Sanat sitemap