HERYAŞTAN.COM DA kaliteden ödün vermeden faydalı içerikler ve resimler yayınlayacağız. Hertyastan.com da yeni kategoriler hızla devam ediyor. Bunların en önemlilerindn biri meslek kategorileri ve tanımları idi.demografik özellikler heryastan.com da.

Dünyada kusursuz iki insan vardir. Biri ölmüstür, digeri de dogmamistir. (Çin Atasözü)

 


1
34
2178
12

 

Kömürü nereden ve nasıl üretiriz?-kimdir nedir hayatı nasıl nezaman Heryastan.com

Kömürü nereden ve nasıl üretiriz?


Tarih: 05.11.2009 >2601 kez okundu
Doğal kömürler, temel maddesi karbon olan ve fosil bitkilerin milyonlarca yıl toprağın altında mayalanmasıyla meydana gelen katı maddelerdir.

 
Ayrışma derecelerine göre turba kömürü, linyit, taşkömürü (ya da maden kömürü), antrasit ve grafit adım alırlar. Odun kömürü ise yapay olarak elde edilir.Bütün XIX yüzyıl boyunca ve XX yüzyılın ilk yarısında kömür sanayi için en önemli enerji kaynağıydı. Buhar makinelerini, sonra termik santrallerin alternatörlerini çalıştırmak için hep kömür yakıldı. Kömürün en büyük sıkıntısı taşıma güçlüğüdür, fakat kömür ocaklarının yakınına hatta içine termik santraller ya da gaz fabrikaları kurmak hiç de güç değildir. Üstelik kömür toz haline getirildikten ve sulandırıldıktan sonra boru hatlarıyla da taşınabilir. Yeraltındaki büyük kömür yataklarının varlığı nedeniyle kömür bugün bile en güvenilir enerji kaynağıdır.Genellikle linyit yataklarında olduğu gibi damar pek fazla derinde değilse önce cevheri örten toprak tabakasını temizlemekle yetinilebilir. Buna karşılık başka kömür türlerinde uzun uzadıya kazı çalışmaları gerekir, çoğu zaman, bir iki yüz metre derinliğe kadar inen düşey kuyular, sonra da yatay galeriler açmak zorunda kalınır. Ocağın içinde ısı çok fazladır her yüz metrede 30• C kadar artar. Üstelik işçileri çeşitli tehlikeler bekler: toprak çökmeleri, su baskınları, grizu patlamaları ve kömür tozları. Günümüzde artık maden işçileri kazma, küreği bir yana bırakmış, eskiden kullanılan şahmerdan tipi kırma çekiçlerinin yerini de «havöz» ya da «potkapaç makinesi» denilen büyük kazı makineleri almıştır.Galerilerin desteklenmesi otomatik olarak yapılır ve çıkarılan kömür, kayışlı taşıyıcılarla (konveyörlerle) boşaltılır. Bütün bu gelişmelere ve alınan bütün güvenlik tedbirlerine rağmen, maden işçisinin görevi gene de güç, tehlikeli ve yıpratıcıdır.
 
Etiketler:
Kömürü nereden Doğal kömürler Odun kömürü .

Yorumlar

Bu makale için hiç yorum yazılmamış! Yazmak için aşağıdaki formu doldurun...
Yorumunuzu ekleyin...  
Adınız Soyadınız:
Bu makale hakkındaki yorumunuz:

Güvenlik

Bir seonom bilişim sitesidir. Kodlama : Aybulut Portal yapısı Kültür ve Sanat Kültür ve Sanat sitemap