HERYAŞTAN.COM DA kaliteden ödün vermeden faydalı içerikler ve resimler yayınlayacağız. Hertyastan.com da yeni kategoriler hızla devam ediyor. Bunların en önemlilerindn biri meslek kategorileri ve tanımları idi.demografik özellikler heryastan.com da.

Kim oldugunu öyle bir haykiriyor ki; ne dedigini duyamiyorum.
(Ralph Waldo Emerson)

 


1
34
2178
12

 

Hava Tahmini nasıl yapılır?-kimdir nedir hayatı nasıl nezaman Heryastan.com

Hava Tahmini nasıl yapılır?


Tarih: 21.10.2009 >3294 kez okundu
Gerçi insanoğlu batı rüzgârlarının yağmur, kuzey rüzgârlarının soğuk getirdiğini deneyleriyle öğrenmiş,

 
Ayva ağaçları bol meyve verdiğinde kışın sert geçeceği halk arasında yayılmıştır ama tarımcılara, denizcilere, havacılara ve araba sürücülerine güvenilir bilgiyi yalnız ulusal meteoroloji kuruluşları verebilir ve kırk sekiz saat içinde havanın nasıl olacağını daha büyük bir kesinlikle tahmin edebilir.Meteoroloji uzmanı hava tahmini yapabilmek için havanın sıcaklığı, basıncı, nemlilik derecesi, rüzgârların yönü ve kuvveti düşen yağmur miktarı üstüne yapılmış kesin gözlemlere dayanmak zorundadır. Bu iş için gerekli araçlar uzun zamandır meteorolojinin hizmetindedir: termometre, barometre, higrometre, anemometre, plüviyometre. Ayrıca bulutların nerede oluştuğunu türlerinin ne olduğunu rüzgârın bu bulutları kaç kilometre hızla ve ne yöne doğru sürükleyeceğini de bilmesi gerekir.1873 ten bu yana dünyanın büyük ülkeleri elektrikli telgraf sayesinde gözlemlerini birbirlerine i1etebiliyorlar. Kara ve denizde olduğu kadar çöllerde, en sarp dağların tepelerinde bile gözlem istasyonları hızla çoğalıyor. Gözlem için artık sonda balonlarından, yapma uydulardan yararlanılıyor. Avrupa nın büyük kentleri her gün, beşer rakamlık gruplar halinde kodlanmış beş yüz binin üstünde gözlem sonucu alır ve iletir. Ama bir yerde bu da yeterli değildir.Çünkü hava tahmini için yapılacak hesaplar, çizilecek haritalar büyük bilginlerin günlerce çalışmasını gerektiriyor ve sonuca çok geç ulaşılabiliyordu. İşte bu noktada bilgisayarlar meteorolojinin yardımına koştu. İngiltere deki Avrupa Meteoroloji: Merkezi nin bilgisayarları en karmaşık işlemleri birkaç dakika içinde yapabiliyor. Yakın bir gelecekte meteoroloji uzmanları havayı daha on gün öncesinden tahmin edebilecekler.

Atmosferin araştırılması nasıl oluyor?Meteoroloji servisleri yeryüzünün her yerinde, hatta okyanusların ortasında demirlemiş gemilerde bile gözlem postaları kurdular. Fakat yalnız yerkürenin yüzeyinde gözlemlenen olayları öğrenmekle yetinemeyecekleri için yirmi kilometre yükseltideki (troposfer )de neler olup bittiğini bilmeleri gerekir.Yüzey gözlemlerinde de yükselti gözlemlerinde de aynı araçlar kullanılır: termometre, barometre, higrometre. Atmosferi incelemek için kaydedici aygıtlarla donatılan bu gözlem araçları önce balonlara yerleştirilerek atmosfere gönderildi. Fakat ne yazık ki bu (sonda balonları» fırlatıldıktan günlerce, sonra geri geliyor ve sonuçlar gecikiyordu, Uçaklar da büyük yükseltilere güçlükle ulaşabildiği için (radyo-sondaj» yöntemi düşünüldü. Radyo sondaj balonunda normal gözlem araçlarından başka alınan sonuçları her dakika (balon bir dakikada ortalama üç yüz metre yükselir) otomatik olarak yere ileten bir radyo vericisi bulunur. Yerde gözlem istasyonlarına yerleştirilen radyoelektrik telemetreler ya da daha iyisi radarlar bulutların yerlerini belirlemeğe, yoğunluklarını ölçmeğe, yolcu uçaklarının gidip geldiği yüksek katmanlardaki hızlarını hesaplamağa yarar.Bu konuda en büyük aşama, 1960 yıllarında meteoroloji uydularının gerçekleştirilmesiydi. 1,5 m x 0,5 m boyutlarındaki bu büyük yuvarlak kutular yedi yüz ile sekiz yüz kilometre yükseltide yerin çevresinde hiç durmadan dolanırlar. Bu uydular bulut örtüsünün görüntülerini ileten televizyon kameralarıyla ve özellikle. Yer in aldığı ve yaydığı kızılaltı ışınları ölçerek hava sıcaklığını değerlendiren yeni bir araçla, «radyometre) ile donatılmıştır.
 
Etiketler:
meteoroloji . Hava Tahmini yağmur

Yorumlar

Yazar: kaan Tarih: 01:03 11.12.2012
çok güzeldi teşekkür ederim
Yorumunuzu ekleyin...  
Adınız Soyadınız:
Bu makale hakkındaki yorumunuz:

Güvenlik

Bir seonom bilişim sitesidir. Kodlama : Aybulut Portal yapısı Kültür ve Sanat Kültür ve Sanat sitemap