HERYAŞTAN.COM DA kaliteden ödün vermeden faydalı içerikler ve resimler yayınlayacağız. Hertyastan.com da yeni kategoriler hızla devam ediyor. Bunların en önemlilerindn biri meslek kategorileri ve tanımları idi.demografik özellikler heryastan.com da.

Silgi kullanmadan resim çizme sanatina hayat denilmektedir.
(John Christian)

 


1
34
2178
12

 

Su Baskınları nasıl önlenir?-kimdir nedir hayatı nasıl nezaman Heryastan.com

Su Baskınları nasıl önlenir?


Tarih: 21.10.2009 >3573 kez okundu
Su baskını en korkunç doğal afetlerden biridir. Bu gibi olaylar çevreyi büyük zararlara sokar zira sel suları ve akan çamur deryası, yolu üzerine çıkan her şeyi söküp sürükler.

 
Toprağa sızan sular ise binaları çökertir ve hatta küçük tepeleri kaydırıp vadileri tıkayabilir.Bazı akarsular, zaman zaman yağmur sularının etkisi ve karların erimesiyle birdenbire kabarıp yataklarından taşarak çevreye yayılırlar. Bu taşkınlar büyük zararlara ve bu arada can kaybına yol açar. Nil nehrinde olduğu gibi vadi ye bereket saçan ırmak taşkınları ise çok enderdir. Dönem dönem ve şiddetli su baskınlarına sahne olan çeşitli ülkelerde bir gözetim ve alarm sistemi kurulmuştur. Bu sistem suların kabarmasını izleyip, akışını yavaşlatacak ya da hızlandıracak şekilde yapılmış özel barajların devreye girmesini sağlar. Ancak çok aşırı ve ani su yükselmelerinin hiçbir engel tanımadığı da bir gerçektir.Düzenli ve mevsim mevsim tekrarlanan taşkınlar önceden tahmin edilebilir. Taşkınlar ılıman bölgelerde buzların çözülmesiyle, tropikal ülkelerde yağmur mevsiminde görülür. Ancak, sürekli sağanaklar ve karların ansızın erimesi, en tehlikeli taşkınlar doğurur.Bu doğal afetin tehlikelerini azaltmak için çeşitli tedbirler almak gerekir nehrin akışını artırmak için yatağının temizlenmesi, bentler yaparak çevredeki alanları korumak, fazla akan suların toplanacağı su depoları inşa etmek v.b. gibi. Ama su yükselmelerine karşı en etkin önlem, dağ yamaçlarının ağaçlandırılmasıdır. Bilindiği gibi ağaçların kökü, suyu tutarak vadilere doğru akışı yavaşlatır. 1910 yılında Paris’te. 1951 de Ferrara da, 1962 de Barcelona da çok büyük sel baskınları olmuştur.
 
Etiketler:
doğal afetler Su baskını hiçbir engel.

Yorumlar

Yazar: hatice girici Tarih: 08:16 28.02.2012
ne kadar güzel anlatıyor
Yazar: ceren Tarih: 09:56 28.02.2012
bişi bulamadım :/
Yazar: misafir Tarih: 06:33 07.01.2013
:/ bişi bulamadım
Yazar: sudem ünle Tarih: 06:06 13.02.2013
bence güzel ama ben bunu ödevim için açtım ve önlemek için bana daha çok örnek gerek boş yerim bukadar

ve örneklerinizi beklerim
Yorumunuzu ekleyin...  
Adınız Soyadınız:
Bu makale hakkındaki yorumunuz:

Güvenlik

Bir seonom bilişim sitesidir. Kodlama : Aybulut Portal yapısı Kültür ve Sanat Kültür ve Sanat sitemap