HERYAŞTAN.COM DA kaliteden ödün vermeden faydalı içerikler ve resimler yayınlayacağız. Hertyastan.com da yeni kategoriler hızla devam ediyor. Bunların en önemlilerindn biri meslek kategorileri ve tanımları idi.demografik özellikler heryastan.com da.

Yumusak olma ezilirsin, sert olma kirilirsin.(Victor Hugo)

 


1
34
2178
12

 

Kahve nasıl üretilir ve yetiştirilir kave nasıl yapılır?-kimdir nedir hayatı nasıl nezaman Heryastan.com

Kahve nasıl üretilir ve yetiştirilir kave nasıl yapılır?


Tarih: 15.10.2009 >7086 kez okundu
Ana yurdu Afrika olan kahve ağacı, 5–7 metre boyunda bir ağaççıktır. Başlıca iki cinsi vardır.

 
Bunlardan arabica, Brezilya da Robusta Afrika da yetişir. Yaprak dökmeyen ve tropikal bir bitki olan kahve ağacının yetişebilmesi için yaklaşık 20°C sıcaklık, düzenli yağış ve gölge gerekmektedir.Habeşistan yaylalarının yaban bitkisi olan kahve ilkin Yemen de üretildi. Ancak daha sonra ekimi, kırmızı topraklı Brezilya ve Kolombiya yaylalarında geliştirildi. Günümüzde Afrika da yeniden kahve ekimi hızlanmıştır çoğunlukla fide olarak ekilen kahve çelikleme yoluyla da yetiştirilebilir, Bir yıllık bir bakımdan sonra asıl yetişeceği yere dikilir; ürün alabilmek için en az üç yıl beklemek gerekir. Bitkinin gölgesinde genellikle çeşitli sebze ve meyve tarımı yapılır, Kurak bölgelerde yapay sulama gerekmektedir.Nazik bir bitki olan kahve ağacı bitki hastalıklarından asalak böceklerden korunmalıdır üzerinde meyve yetişen genç sürgünler elde etmek ve kolay bir, hasat sağlayabilmek için ağacın budanması ve tepeden en az iki metre kısaltılması gerekir. Bir kahve plantesyonundan yirmi yıl ürün alınabilir.Kahvenin kiraza benzeyen küçük ve kırmızı meyveleri çiçeklenmeden çok sonra kimi zaman bir yılda oluşur. Bir kahve ağacında her zaman çiçek ve meyveye bir arada rastlanır. Bu yüzden, bir yılda birkaç hasat yapmak mümkündür. Kahvenin meyvesi elle toplanır sepetlere doldurulur. Kimi zaman da yere yayılan sergilere silkelenir, ya da yere düşenler toplanır ancak bir süredir toplama işlemi ağacın altına otomatik olarak, örtü geren ve dalları sallayarak meyvelerin bu örtülere düşmesini sağlayan makinelerle yapılmaktadır.
 
Etiketler:
kahve ağacı tropikal bir bitki Kahve Yemen kavesi.

Yorumlar

Yazar: ibrahim.sancar@mynet.com Tarih: 12:23 04.03.2012
selam bende kavrulmamış kahve cekirdegi var ben bu bitkiyi ank yetişdire bilirmiyim . şayet yetiş tire bilmem için nasıl bir ortam olmalı dogalmı [yoksa sunumi].cevap beiyorum
Yazar: gamze hayat Tarih: 05:55 30.10.2011
çok işime yaradı teşekürler
Yazar: aslan yılmaz Tarih: 12:05 13.12.2013
iyi günler ben kahve ekimi ile bilgi almak istiyorum şimdiden teşekürler

Yazar: sevgi Tarih: 09:53 13.03.2014
neskahve hayvan dışkısından mı meydana geliyor lütfen yazar cevap yazar mısınız
Yorumunuzu ekleyin...  
Adınız Soyadınız:
Bu makale hakkındaki yorumunuz:

Güvenlik

Bir seonom bilişim sitesidir. Kodlama : Aybulut Portal yapısı Kültür ve Sanat Kültür ve Sanat sitemap