HERYAŞTAN.COM DA kaliteden ödün vermeden faydalı içerikler ve resimler yayınlayacağız. Hertyastan.com da yeni kategoriler hızla devam ediyor. Bunların en önemlilerindn biri meslek kategorileri ve tanımları idi.demografik özellikler heryastan.com da.

Silgi kullanmadan resim çizme sanatina hayat denilmektedir.
(John Christian)

 


1
34
2178
12

 

Bitkilerin Aşılanması Nasıl yapılır. ?-kimdir nedir hayatı nasıl nezaman Heryastan.com

Bitkilerin Aşılanması Nasıl yapılır. ?


Tarih: 03.09.2009 >1690 kez okundu
Aşı, iki bitkinin kaynaştırılması işlemidir. Bu işlemde «anaç» denilen ve esas gövdeyi meydana getiren parça ile «kalem» denilen dal parçası, tek bir bitki oluşturacak şekilde birleştirilir.

 
Ancak, aşılanan her bitki, kendi yaşamını sürdürür, iyi ya da kötü nitelikleriyle tüm özelliklerini korur. Ne var ki, bahçecilerin yaptığı aşılar, bazı bitkilerde tutmayabilir.Hangi bitkilerin aşılanma işlemiyle birleşebileceğini belirleyen hiç bir bilimsel kural yoktur. Bu konuda insana yol gösterebilecek tek şey tecrübedir. Şu kadarını biliyoruz ki, palmiyelere aşı yapmak olanaksızdır, armut ağacı yakın akrabası olan elma ağacı ile çok zor birleştiği halde akdikenle pek kolay kaynaşır buna karşılık değişik türden birçok bitkiyi aynı anaca aşılamak mümkündür. Bir aşının başarılı olabilmesi, için, genç dokuları, özellikle de, kolay kaynaşan ve besisuyunun bol bol dolaştığı kabuğa yakın tabakaları bitiştirmek gerekir. Aşının başlıca çeşitleri şunlardır:Bitiştirme aşısı, kalem aşısı veya yarma aşı, göz aşısı veya tomurcuk aşısı. Aşı yapıldıktan sonra besisuyunun anaçtan kaleme geçip geçmediğine çok dikkat etmek gerekir. Kalemle anacın birleştiği yere aşı yeri denir. Aşı yeri bazen anaçla kalem arasındaki büyüme farkı yüzünden iyice kabarır. Aşının sonucu, aşıcının el hünerine bağlıdır. Narin dokuları zedelememek gerekir. Kesilmiş besisuyu kanallarını ezmemek için, aşıcı çok keskin bir aşı bıçağıyla çalışır. Bıçağın sapının dibinde kemikten veya sert ağaçtan bir çıkıntı vardır. Bu kısım, ağacın kabuğunu yaralamadan kaldırmağa yarar. Aşı bittikten sonra rafya ya da pamuk ipliğiyle bağlanır ve macunlanır.Aşı, istenen türden meyveli ve çiçekli ağaç ve ağaççıkların üretilmesine olanak sağlar.
 
Etiketler:
iki bitkinin tek şey tecrübedir. Aşı

Yorumlar

Bu makale için hiç yorum yazılmamış! Yazmak için aşağıdaki formu doldurun...
Yorumunuzu ekleyin...  
Adınız Soyadınız:
Bu makale hakkındaki yorumunuz:

Güvenlik

Bir seonom bilişim sitesidir. Kodlama : Aybulut Portal yapısı Kültür ve Sanat Kültür ve Sanat sitemap