HERYAŞTAN.COM DA kaliteden ödün vermeden faydalı içerikler ve resimler yayınlayacağız. Hertyastan.com da yeni kategoriler hızla devam ediyor. Bunların en önemlilerindn biri meslek kategorileri ve tanımları idi.demografik özellikler heryastan.com da.

Kim oldugunu öyle bir haykiriyor ki; ne dedigini duyamiyorum.
(Ralph Waldo Emerson)

 


1
34
2178
12

 

Bir Çukurun Araştırılması- Mağara Araştırması Nasıl olur.?-kimdir nedir hayatı nasıl nezaman Heryastan.com

Bir Çukurun Araştırılması- Mağara Araştırması Nasıl olur.?


Tarih: 02.09.2009 >1380 kez okundu
Çukurlar, mağaralar, yeraltı ırmakları ve geçitleri günümüzde gözü pek mağara bilimciler tarafından araştırılmaktadır.

 
Söz konusu uzmanların teknikleri ve donanımları, ne yazık ki, düşme, boğulma ve yer göçmesi tehlikelerinin hepsini önlemeğe yetmiyor. Keşifleriyle bilime ve hatta sanayinin ilerlemesine yardımcı olan mağarabilimi, aynı zamanda bir erkek sporudur.



Dünyanın çeşitli ülkelerinde pek çok çukur ve mağara, ziyaretçilerin dolaşabileceği şekilde düzenlenmiş ve ışıklandırılmıştır. Meraklılar, ince uzun dişlere benzeyen dikil ve sarkıtlar siyah ve derin akarsular, gürültülü çağlayanlar ve muazzam kubbelerden oluşan bu yeraltı dünyasının harikalarını hayran hayran seyrederler.



Buna karşılık, bilinmeyen bir geçidi araştıran mağarabilimciler, büyük zorluklarla karşılaşırlar. Tıpkı dağcılar gibi onların da ihtiyatlı, idmanlı olmaları ve araştırmalar için gerekli araç ve gereçlere (sıcak tutan giyecekler, su geçirmez dalgıç tulumları, bağımsız dalgıç elbiseleri, siperliği üzerinde elektrik feneri bulunan koruyucu başlıklar, naylon halatlar, merdivenler, elle veya motorla çalışan makaralar sahra telefonları, havayla şişirilebilir kauçuk sandallar ve yiyecekler) sahip bulunmaları gerekir.

Mağara bilimciler çalışmalarını kademe kademe yürütürler ve araştırmalarını sürdürmek için yeraltında bir dizi kamp kurarlar. Bir çukuru tam olarak inceleyebilmek için bazen yıllarca uğraşmak, tekrar tekrar girişimlerde bulunmak; sarp ve kaygan duvarlar boyunca inmek, gürül gürül akan sular üzerinde yolculuklar yapmak, sifonlar içinden yüzerek geçmek, kimi dar kimi geniş birçok galeriden oluşan bir labirenti araştırmak gerekir.



Dünyanın en büyük mağaralarından biri, Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan Flint Ridge mağarasıdır. Bu mağaranın galerilerinin uzunluğu 100 km yi geçer. Buna karşılık dünyanın en büyük çukuru olan Fransa daki Pierre-Saint-Martin in derinliği 1180 m dir.
 
Etiketler:
Keşif. Çukurlar mağaralar

Yorumlar

Bu makale için hiç yorum yazılmamış! Yazmak için aşağıdaki formu doldurun...
Yorumunuzu ekleyin...  
Adınız Soyadınız:
Bu makale hakkındaki yorumunuz:

Güvenlik

Bir seonom bilişim sitesidir. Kodlama : Aybulut Portal yapısı Kültür ve Sanat Kültür ve Sanat sitemap