HERYAŞTAN.COM DA kaliteden ödün vermeden faydalı içerikler ve resimler yayınlayacağız. Hertyastan.com da yeni kategoriler hızla devam ediyor. Bunların en önemlilerindn biri meslek kategorileri ve tanımları idi.demografik özellikler heryastan.com da.

Karanliga küfredecegine bir mum yak.
( Conficius )

 


1
34
2178
12

 

Gübre nedir, ne işe yarar?-kimdir nedir hayatı nasıl nezaman Heryastan.com

Gübre nedir, ne işe yarar?


Tarih: 16.02.2012 >1906 kez okundu
Kötü beslenen canlılar hem zayıf, hem de sıhhatsiz olurlar. Besin bakımından zayıf bir tarladaki bitkiler de yeteri kadar gelişmezler.

 
Toprağı besin bakımından zenginleştirerek daha iyi bitki elde etmek için gübreden yararlanılır.Eskiden köylüler topraklarını ekin değiştirerek işlerler zaman zaman da hiçbir şey ekmeyerek toprağı dinlendirirlerdi. Değişik bitkilerin ekilmesi toprağın fakirleşmesinin önüne geçer, bir iki yıl dinlendirilmesi de toprağın yeniden besin maddesi bakımından zenginleşmesine yardım ederdi. Günümüzde tarlalarda hep aynı bitkiyi ekip yetiştirmek zorunluluğu toprağın kuvvetini çok düşürmektedir.Toprağı devamlı olarak tabii ve suni gübreyle beslemek gerekmektedir. Son yıllarda plastik endüstrisinde, balıkçılıkta, potas ocaklarında, şeker fabrikalarında ikinci derecede elde edilen maddelerden suni gübre olarak yararlanılmaktadır.
 
Etiketler:
Gübre nedir Gübre Gübre ne işe yarar

Yorumlar

Bu makale için hiç yorum yazılmamış! Yazmak için aşağıdaki formu doldurun...
Yorumunuzu ekleyin...  
Adınız Soyadınız:
Bu makale hakkındaki yorumunuz:

Güvenlik

Bir seonom bilişim sitesidir. Kodlama : Aybulut Portal yapısı Kültür ve Sanat Kültür ve Sanat sitemap