HERYAŞTAN.COM DA kaliteden ödün vermeden faydalı içerikler ve resimler yayınlayacağız. Hertyastan.com da yeni kategoriler hızla devam ediyor. Bunların en önemlilerindn biri meslek kategorileri ve tanımları idi.demografik özellikler heryastan.com da.

Ne kadar bilirsen bil; söylediklerin karsindakinin anladigi kadardir.
(MEVLANA)

 


1
34
2178
12

 

Seçimlerde neden ve nasıl oy verilir?-kimdir nedir hayatı nasıl nezaman Heryastan.com

Seçimlerde neden ve nasıl oy verilir?


Tarih: 10.01.2010 >1697 kez okundu
Seçmek, görüş ve tercihini belirtmektir; oyunu bir adaya vermek ve kendisinin temsilciliğini yapmak üzere onu tayin etmektir.

 
Bir derneğin ya da bir sendikanın yöneticileri, belediye başkanları, milletvekilleri, senatörler ve bazı ülkelerde de cumhurbaşkanları oy verme çağına gelmiş yurttaşlar, yani seçmenler tarafından seçilir.Bir seçimden önce genellikle bir seçim kampanyası açılır. Bu kampanya sırasında, adaylar, amaçlarını ortaya koymadan önce, kendilerini tanıtırlar ve kayıtlarını yaptırırlar. Basın toplantıları, mitingler, gazete makaleleri ve demeçlerle programlarını, yani seçildikleri takdirde gerçekleştirmeyi düşündükleri tasarılarını açıklarlar. Bu arada, seçim günü oy vermeyi kolaylaştırmak için oy pusulaları düzenlenir. Seçim kurulları, seçim işlerinin iyi yürütülmesini sağlar ve seçmenlerin kimliğinin saptanması, oy pusulasının seçim sandığına atılması, oyların son sayımı gibi işlemlerin yasalara uygun bir şekilde yapılıp yapılmadığını denetlerler.Bir topluluğun oy verme çağına gelmiş bütün üyelerinin oy kullanma hakkı varsa, oy kullanma hakkı «genel)dir. Bu hak, topluluğun üyelerinden yalnızca bir bölümüne tanınmışsa, oy kullanma hakkı «kısıtlı»dır. Seçmen, doğrudan doğruya, yöneticiliğe adaylığını koymuş olanlar için oy kullandığı zaman, seçim, tek derecelidir; seçmen kendi yerine ve adına oy verecek bir temsilci için, yani dolaylı yoldan oy kullanırsa, seçim, iki derecelidir.Eğer bir aday, rakiplerinden daha çok oy topladığı için seçiliyorsa, o seçim çoğunluk sistemine göre yapılmış demektir; eğer adaylar aldıkları oy oranına göre seçiliyorlarsa, o seçim sistemine nispi temsil adı verilir.
 
Etiketler:
tercih Seçmek görüş seçmenler .

Yorumlar

Bu makale için hiç yorum yazılmamış! Yazmak için aşağıdaki formu doldurun...
Yorumunuzu ekleyin...  
Adınız Soyadınız:
Bu makale hakkındaki yorumunuz:

Güvenlik

Bir seonom bilişim sitesidir. Kodlama : Aybulut Portal yapısı Kültür ve Sanat Kültür ve Sanat sitemap